top of page

PARMAK ÇITLATMAK ACABA ZARARLI MIDIR ? EKLEM KİREÇLENMESİNE YOL AÇAR MI?


Birçok kişi için adeta bir takıntı haline gelen parmak çıtlatmak acaba zararlı mıdır ? eklem kireçlenmesine yol açar mı ? soruları birçok kişinin aklına gelmiştir .

Öncelikle kireçlenmenin ne olduğunu açıklayacak olursak kireçlenme , eklem kıkırdağının bölgesel kaybı ve eklem yüzeylerinin uyumunun bozulmasıyla oluşan ve tıbbi olarak “Osteoartrit” dediğimiz eklem hastalığıdır.

Parmak çıtlatma sırasında çıkan ses ve rahatlama hissi aslında eklemdeki blokajların düzeldiği anlamına gelmemektedir. Aslında olan olay çıtlatmaya çalışırken parmak eklemlerine aşırı çekme veya öne, yana yada geriye bükme hareketi uygularız. Bu hareketler eklem boşluğunun artmasına ve eklem içi basıncın fazlaca azalmasına yol açarak eklem içi sıvıda mikroskobik gaz baloncuklarının çözünerek genleşmesine neden olurlar. Eklem boşluğu maksimum seviyeye ulaştığında genleşmiş gaz baloncuklar aniden patlayarak o çıtlama sesinin oluşmasına yol açar. Bu manevra ile eklem boşluğu genişlemiş, eklem sıvısı daha fazla alana dağıtılmış ve eklem bağlarının gerilmesiyle birlikte daha rahat ve fazla bir eklem hareketliliği meydana gelmiş olur. Fakat bu etki 15 dakika kadar devam eder ve mikroskobik gaz baloncukları eklem içi sıvıda çözünerek eklem eski halini alır.

Şimdi gelelim asıl soru peki bu çıtlatma işlemi vücudumuza zarar verir mi ? Bugüne kadar yapılan çalışmalar incelendiğinde, parmak çıtlatmanın osteoartrite yani eklemlerde kireçlenmeye neden olabileceği konusunda hiçbir bulgu bulunmadı fakat sürekli parmak çıtlatanlarda parmakların şişmesi ve kavrama gücünün azalması neden olduğu söz konusu olabiliyor.


Commentaires


bottom of page